09:10

W poszukiwaniu sygnałów - Jak osiągnąłem 44,73% straty w ciągu dwóch miesięcy.

W poszukiwaniu sygnałów - Jak osiągnąłem 44,73% straty w ciągu dwóch miesięcy.

Niedawno dobiegł końca drugi kwartał i niestety podobnie jak i po pierwszym, także i tym razem inwestorzy raczej nie zaliczą go do udanych. Musimy pamiętać o tym, że inwestycje to nie tylko zarabianie, ale przede wszystkim ryzyko strat. Wielu graczy giełdowych popełnia wciąż te same błędy, których skutkiem jest szybko topniejący portfel. A podstawą jest tu psychologia. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i często się zdarza, że nie trafimy z "wejściem" w spółkę i zaraz po naszym zakupie kurs akcji spada o kilka procent. Jeśli cena spada zbyt nisko, to raczej należy myśleć o dokupieniu akcji – jeśli to naprawdę wartościowa spółka. Kiedy akcje stają się zbyt drogie, wówczas zamiast myśleć o kupnie, należałoby raczej zastanowić się nad ich sprzedażą. Dlatego w moim przypadku, kiedy mój portfel pokazuje blisko 45% na minusie, zachowuje spokój i będę się starał uśredniać, bo wierzę w to że spółki, które wybrałem, w dłuższym interwale czasowym pozwolą mi osiągnąć zyski.

Drugi kwartał w pigułce.

W drugim kwartale WIG stracił 4,2%, powiększając tegoroczną stratę do 12,2%. Wynik WIG20 to odpowiednio -3,4% oraz -13,2%. Pod koniec kwartału WIG20 znalazł się najniżej od lutego 2017 r. Im mniejsze spółki, tym było gorzej. mWIG40 w drugim kwartale zaliczył spadek o 7,4%, od początku roku zniżkując o prawie 13%. Obraz nędzy i rozpaczy prezentowały spółki mniejsze – sWIG80 w trzy miesiące spadł o 10,5%, od początku roku oddając ponad 13% i schodząc do najniższego poziomu od dwóch lat. W ujęciu sektorowym fatalnie spisała się budowlanka. WIG-Budownictwo zaliczył spadek o przeszło 20%! Po 12-13% w dół poszły subindeksy dla branży chemicznej i telekomunikacyjnej. Na plusie kwartał zakończył jedynie WIG-Leki (+13%) oraz WIG-Paliwa (+ 1%)

Jak to się ma do moich inwestycji?

Mimo, że w moim przypadku to również nie wygląda zbyt dobrze, to jestem daleki od panikowania, ponieważ nerwowe ruchy na rynku finansowym zazwyczaj kończą się bolesnymi i często niepotrzebnymi stratami. Cierpliwie czekam na rozwój wydarzeń, obserwując i analizując sytuację na rynku.

Spółki które trafiły do mojego portfela w czerwcu


Największą "wtopą" jaką do tej pory zaliczyłem był zakup akcji spółki "Trakcja", na której to na koniec miesiąca traciłem prawie 30%. Niestety wszedłem w nieodpowiednim momencie, licząc już na odbicie, po czym kurs spadł, aż do poziomu 2,63. Wierzę w dalszy rozwój tej spółki, której to prezesem od 01.09.2018 będzie Marcin Lewandowski i mam jeszcze zamiar uśrednić, aby mieć w portfelu jeszcze więcej akcji tej spółki i po niższej cenie. Pozostałe zakupy już nie prezentują się aż tak źle, mimo, że również na nich w tej chwili tracę, to ta strata nie przekroczyła jeszcze "progu bólu". Za to liczę na odbicie w najbliższych dniach, zwłaszcza spółki Orange, której moim zdaniem mocna przecena była spowodowana słabymi nastrojami na rynku a nie informacjami płynącymi ze spółki.

Podkreślam, że to nie jest porada inwestycyjna, tylko moje własne zdanie.


Dla wszystkich osób, które myślą o tym, żeby zacząć przygodę z inwestycjami na GPW, chciałbym polecić dwa darmowe konta osobiste, które sam używam, a z których każdy może sobie wybrać jedno, takie które bardziej odpowiada jego potrzebom. Wszystko co wystarczy zrobić to otworzyć jedno z tych dwóch całkowicie darmowych kont, a później w panelu osobistym wystarczy złożyć wniosek o dostęp do konta maklerskiego. Wszystko jest darmowe, a płaci się tylko prowizję od transakcji, które też są bardzo niskie. Niewątpliwym plusem połączenia konta osobistego i maklerskiego jest to że możemy bez przeszkód i w razie potrzeby robić darmowe przelewy między kontami. Najlepiej samemu się przekonać o korzyściach posiadania jednego z tych dwóch kont, wystarczy kliknąć w poniższy link sprawdzić wszystkie korzyści wynikające z ich posiadania.

Alior Bank - otwórz darmowe konto w 5 minut
mBank - otwórz darmowe konto w 5 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 W poszukiwaniu sygnałów , Blogger